جداسازی سلولی

امروزه در بسیاری از آزمایشگاه های تحقیقاتی و تشخیصی، جداسازی سلولی از موارد پرکاربرد در انجام آزمایشات مختلف می باشد. جداسازی دقیق و خالص تعداد زیادی سلول بدون آسیب رسیدن به آنها از مهم ترین فاکتورهای مدنظر محققین است. روش‌های قدیمی مانند جداسازی با سانتریفیوژ علاوه بر زمان بر بودن، بازدهی بالایی نیز در جداسازی تعداد قابل توجهی سلول سالم را ندارند. جدایش سلولی با استفاده از ذرات مغناطیسی (MACS) روشی است که به منظور جداسازی انواع مختلف جمعیت های سلولی بر اساس مارکر سطحی مورد استفاده قرار میگیرد. روش MACS به عنوان معیار طلایی جداسازی سلول ها از یکدیگر مطرح است. در طی بیست وپنج سال گذشته، از روش یاد شده در خالص سازی سلول های بنیادی، جداسازی و حذف سلول های بدخیم لوکمی از مغز استخوان، جداسازی و حذف اسپرم های آپوپتوتیک قبل از IVFو جداسازی سلول های سرطانی موجود در گردش خون استفاده شده است.
ویژگی­های منحصر به فرد این دستگاه،معرف­ها، بافرها و ست­های لوله باعث می­شود امکان تبدیل هر کاربرد علمی به یک روش درمانی وجود داشته باشد. در حال حاضر استفاده از این دستگاه در درمان سرطان خون نوع AML دارای کاربرد و تاییدیه FDA می باشد. هدف شرکت طب و صنعت رهیاب با توجه دارا بودن دانش فنی شاخت ستون­ها MACS و کیت­ها متنوع، تولید چنین محصولی در کشور می­باشد.

جداسازی سلول اسپرم

جداسازی دقیق و خالص تعداد زیادی سلول بدون آسیب رسیدن به آنها همواره مورد نیاز است. روش‌های قدیمی مانند جداسازی با سانتریفیوژ علاوه بر زمان بر بودن، بازدهی بالایی نیز در جداسازی تعداد قابل توجهی سلول سالم را ندارند. جدایش سلولی با استفاده از فناوری توسعه یافته توسط شرکت طب و صنعت رهیاب (Magsieve) روشی است که به منظور جداسازی انواع مختلف از سلولی ها مورد استفاده قرار می گیرد. این روش به عنوان معیار طلایی جداسازی سلول ها از یکدیگر مطرح است. از این محصول هم اکنون، برای خالص سازی سلول های بنیادی، جداسازی و حذف سلول های بدخیم لوکمی از مغز استخوان، جداسازی و حذف اسپرم های آپوپتوتیک و جداسازی سلول های سرطانی موجود در گردش خون استفاده شده است. شرکت طب و صنعت رهیاب با توجه دارا بودن دانش فنی جدایش سلولی، توانایی ساخت انواع کیت¬ها برای فعالیت های تحقیقاتی و درمانی را دارد.
IVF
در شرایط طبیعی تنها اسپرم های تکامل یافته و سالم توانایی مهاجرت در طول مخاط را داشته و به تخمک می رسند و در نهایت لقاح ایجاد می شود. بر این اساس، ناباروری در مردان می تواند به دلیل تولید کم اسپرم، ناقص بودن، بی‌حرکتی اسپرم به وجود می‌آید. متاسفانه بیش از50 میلیون نفر از جمعیت دنیا از ناباروری رنج می برند. امروزه پیشرفت های قابل توجهی در روش های درمان ناباروری، خصوصا در مردان صورت گرفته است. در روش های متداولی جداسازی اسپرم که هم اکنون در کشور انجام می شود، علاوه بر زمان بر بودن، بازدهی بالایی را در جداسازی تعداد قابل توجهی از اسپرم های سالم ندارند. با استفاده از فناوری توسعه یافته در شرکت طب و صنعت رهیاب (Magsieve) اسپرم های معیوب که قابلیت باروری ندارند، جدا می شوند. از اینرو این روش در حال حاضر ایده ال و مورد تایید برای جداسازی اسپرم های بارور از نابارور است. از مزایای این روش می توان به موارد زیر اشاره کرد: روشی سریع و آسان ، از نظر هزینه مقرون به صرفه ، حذف اسپرم های نابارور ، جدایش بیشترین میزان تعداد اسپرم های بارور ، ایجاد کمترین آسیب به اسپرم بارور جدا شده و فاقد ماده ی بیولوژیک سمی که منجر به غیرفعال سازی اسپرم شود.